Działania edukacyjne

Oferta edukacyjna i programy unijne

• Przy  naszej szkole istnieją dwa oddziały przedszkolne przyjmujące dzieci w wieku 3- 4, 5 – 6 lat.
  • Od roku szkolnego 2016/2017 w szkole jest świetlica.
  • Już najmłodsi uczestniczą w zajęciach z języka angielskiego.
  • Dzieci z grupy przedszkolnej i uczniowie klas I – III objęci są opieką logopedyczną.
  • Nasi uczniowie uczestniczą w programach „ śniadanie daje moc!”,  „ Bezpieczna droga do szkoły”, „ Szklanka mleka”, „ Śnieżnobiały uśmiech”, "Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE", " Owoce i warzywa w szkole".
  • Uczniowie biorą udział w ogólnopolskich akcjach charytatywnych.
  • Nasi uczniowie poznają historię regionu i Polski biorąc udział w wycieczkach z przewodnikami, zajęciach muzealnych  oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Od najmłodszych lat uczestniczą w wyjazdach na spektakle teatralne do teatrów w Płocku i Łodzi. Odbywają się cykliczne, comiesięczne spotkania organizowane przybliżające naszym uczniom różne rodzaje muzyki.

Tradycją  naszej szkoły są prowadzone na wysokim poziomie imprezy i uroczystości szkolne:

Ø  Święto Szkoły i ślubowanie klasy pierwszej

Ø  Święto Edukacji Narodowej – spotkania z emerytowanymi nauczycielami naszej szkoły

Ø  Wigilie i jasełka

Ø  Dzień Dziecka – dniem sportu i zabawy

Ø  Festyn Rodzinny – dniem zabaw z mamą i tatą

Ø  Spektakle profilaktyczne

Ø  Akademie rocznicowe i okolicznościowe
                                                                                                                                                                                Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w szkolnych, gminnych i powiatowych konkursach wiedzy, plastycznych, muzycznych i sportowych. Organizują wystawy. Wspierają akcje charytatywne Samorządu Szkolnego. Dbając o adaptację naszych najmłodszych uczniów, zapraszamy najmłodsze dzieci do wspólnej zabawy i poznania szkoły podczas zabawy karnawałowej i festynu rodzinnegoraz lekcji otwartych. Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej ściśle współpracują z nauczycielkami oddziałów przedszkolnych. Nauczyciele wdrażają nowe rozwiązania w procesie kształcenia przy zastosowaniu innowacyjnych działań prograowych, organizacyjnych i metodyczych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów. Wychowanie komunikacyjne prowadzimy przy ścisłej współpracy z Policją.

Nauczyciele naszej szkoły przygotowują uczniów do udziału w wielu konkursach – wiedzowych, recytatorskich, plastycznych, muzycznych i sportowych, w których nasi uczniowie odnoszą sukcesy. Organizowane są również liczne konkursy wewnątrzszkolne.

Programy unijne

Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

Nasza szkoła zgłosiła się do uczestnictwa w wyżej wymienionym projekcie. W wyniku losowania znalazła się w grupie szkół województwa łódzkiego, które zakwalifikowały się do udziału w Ponadregionalnym Projekcie Edukacyjnym " Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy".
Projekt, realizowany w sześciu województwach przez Grupę Edukacyjną S.A. na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Fundusz Społecznego, adresowany jest do uczniów klas pierwszych.
Główny cel projektu to wdrożenie w latach 2009 - 2011 elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Koncepcja projektu opiera się na założeniu, że każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych jest te zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego odbywać się będzie w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.
Więcej informacji na stronie: www.pierwszaki.eu. (Prezentacja z realizacji I etapu Projektu, w którym uczestniczyła klasa II od września do grudnia 2009 roku)

Nowy Impuls

W roku szkolnym 2007/2008 nasza szkoła, jako jedyna szkoła na terenie Gminy Kutno realizowała Projekt edukacyjny pod nazwą " Nowy Impuls".
Jego głównym celem była realizacja programów rozwojowych umożliwiających dzieciom z terenów wiejskich wyrównywanie szans edukacyjnych.
Dzięki udziałowi w Projekcie, nasi uczniowie korzystali z zajęć pozalekcyjnych w różnorodnych kołach: koło basetballa i softballa, koło tenisa stołowego , koło tańca i aerobiku, koło pływackie i koło dziennikarskie. Projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Nasza szkoła wzbogaciła się o sprzęt sportowy wysokiej klasy, a uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania sportowe.

Szklanka Mleka

Program "Szklanka mleka" realizowany jest w ramach działania "Mleko dla Szkół".
Ideą programu jest, aby co dzień każdy uczeń miał szanse na kartonik świeżego pożywnego mleka w swojej szkole. Mleko spożywane w placówkach oświatowych dotowane jest przez Unię Europejską. Każde dziecko objęte programem "Mleko dla Szkół" ma możliwość codziennego wypicia w szkole 0,25 l mleka świeżego (pasteryzowanego) o najwyższej jakości. Dostarczane jest ono w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku. Mleko jest pite przez dzieci w grupie, na "dużych" przerwach często razem z nauczycielem.
Celem tej akcji jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej oraz edukacja z zakresu żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom i młodzieży szkolnej zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.
Dzięki programowi "Szklanka mleka":

• uczniowie otrzymują świeże, pożywne mleko każdego dnia,
  • utrwalamy w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe,
  • dążymy do minimalnego zaangażowania czasowego kadry nauczycielskiej w sprawy związane z zamawianiem i dystrybucją mleka,
  • placówka oświatowa nie ponosi kosztów związanych z uruchomieniem i prowadzeniem programu "Mleko dla Szkół".